Yoğurttan Çilekli Dondurma Yapımı

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan Dondurma, mevsimin en taze çilekleriyle birleşiyor ve evimizdeki en taze malzemelerle kendimiz yapıyoruz. Her fırsatta katkı maddesinin ne kadar zararlı olduğunu uzmanlar belirtiyor. Bu yüzden bildiğimiz malzemelerle, ve tamamen hayal dünyamıza kalan bir sunumla hem misafirlerimiz, hem de ailemiz için muhteşem bir ikram hazırlıyoruz.

Malzemeler

Yarım kg çilek

1 buçuk su bardağı kadar şeker (miktar tamamen size kalmış)

1 paket vanilin

6-7 yemek kaşığı süzme yoğurt

Çileklerimizi iyice yıkayıp saplarını ayıkladıktan sonra, robotun içine atıp iyice püre haline gelmesini sağlıyoruz. (İsterseniz evinizde olan küçük el ezeceği ya da farklı yöntemlerle de iyice ezebilirsiniz.) Daha sonra şekerimizi de üzerine ilave edip, iyice homojen olmasını sağlıyoruz. Şekerle karışan çilekleri geniş bir kaba alıp, üzerine süzme yoğurdu ve vanilyanın tamamını döküp iyice karıştırıyoruz. Daha sonra buzdolabına atıp yaklaşık 45 dk kadar bekletiyoruz. Beklemesi için dolaba koyduğumuz karışımımızı süresi dolduktan sonra çıkarıp iyice karıştırdıktan sonra tekrar  yarım saat kadar buzdolabına koyuyoruz.

Dondurmamız iyice donduktan sonra isterseniz cuplara koyarak, üzerlerine de fındık fıstık ekleyip harika bir sunum yapabilirsiniz.

Paylas, Modayı Yakala!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir